מה האינטרסים שמאחורי שידור הגמר של אייל גולן בערוץ 2? - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה האינטרסים שמאחורי שידור הגמר של אייל גולן בערוץ 2?

המאבק של קשת הצליח, וגמר התוכנית "אייל גולן קורא לך" ישודר בערוץ 2 ולא בערוץ 24 הנישתי ■ "אם המזרחיות תגיע למדורת השבט, אולי לא יהיה צורך בערוצי נישה", טוענים התומכים במהלך - אבל ייתכן שמנוע הצמיחה של ערוץ 24 נפגע

5תגובות

"המאבק הציבורי הצליח" - כך הכתירה כותרת באתר מאקו, מבית זכיינית ערוץ 2 קשת, את החלטת מועצת הרשות השנייה ביום חמישי לאשר את שידור גמר התוכנית "אייל גולן קורא לך" בקשת. ההחלטה הפכה את המלצת הנהלת הרשות השנייה שלא לאשר את שידור הגמר בערוץ 2 ביום שלישי, אלא בערוץ 24 - שם שודרה לאורך כל העונה.

"המאבק הציבורי" של קשת כלל בעיקר טענות שלפיהן ההחלטה שלא לאשר את שידור הגמר תגרום להדרת מוסיקה מזרחית מהפריים טיים של ערוץ 2. למערכה הצטרפו גם מפיקי התוכנית והשופט בתוכנית יוסי גיספן, שנכח בישיבת מועצת הרשות השנייה וקרא לחברי המועצה לאשר את התוכנית כדי לתת הזדמנות לייצוג של מוסיקה מזרחית בפריים טיים.

קשה לקבוע שאין כל ייצוג למוסיקה המסחרית בפריים טיים של ערוץ 2. בתוכניות המוסיקה המובילות יש ייצוג די נרחב לכוכבים מהמוסיקה המזרחית: משה פרץ משמש שופט ב"כוכב נולד" ‏(שם החליף את מרגלית צנעני‏) וב"בית ספר למוסיקה" של קשת, ואילו בתוכנית The voice של רשת יש שני מנטורים מזרחיים - שרית חדד ושלומי שבת.

עמ' 20 צוות התוכנית של אייל גולן
אלדד רפאלי

"עדיין יש דומיננטיות חד משמעית של המוסיקה העברית בישראל, לפי מה שהאליטה האשכנזית החילונית הוותיקה קובעת", אומר פרופ' סמי סמוחה, מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה. "זו לא הגמוניה, כי הגמוניה פירושה הדרה מלאה. אבל יש דומיננטיות של התרבות המערבית". סמוחה סבור כי הדומיננטיות הזו נובעת בעיקר משליטה של האליטה במוקדי הכוח, כולל באמצעי התקשורת. "העם עצמו שסוע, הוא בנוי מקבוצות שונות", הוא מסביר. "אבל יש קבוצה גדולה של מזרחים שיש להם העדפה או נטייה אחרת. זה מאבק תרבותי שיש בו הצלחות מסוימות למזרחים, אבל האליטות לא מגלות פתיחות, אלא אם כן אין להם ברירה".

ה"אין ברירה", לפי סמוחה, הוא כשהאליטה נאלצת להתקפל בפני אינטרסים כלכליים או פוליטיים. "השידור של אייל גולן בערוץ 2, או העובדה שהליכוד לקח לאירוע שקיים את שרית חדד, נובעים מכך שהאליטה מתכופפת בפני אינטרסים, או כשזה נוגע לכסף. אבל זה לא אומר שהיא חושבת אחרת. עדיין היא סוכנת תרבות של המערב", מסביר סמוחה.

"לא מדובר 
בספין עדתי"

ד"ר מירב אלוש־לברון, חברת מועצת הרשות השנייה, היתה בין אלה שדחפו לקבל החלטה לאשר לקשת לשדר את גמר אייל גולן בערוץ 2. לדבריה, העובדה שיש ייצוג למזרחיים בתוכניות מוסיקה מובילות אינה נחשבת ייצוג של המוסיקה המזרחית. "לשידור תוכנית כזו בערוץ 2 יש אפקט תרבותי עצום", היא אומרת. "בתוכנית כזו המזרחיות לא מלוהקת על ידי התפישה ההגמונית של הדרך שבה המזרחיות תיראה בפריים טיים, אלא זו מזרחיות כפי שהיא, ויש בה ייצוג מזרחי מובהק, ללא ביות ואילוף. יש תרומה בשידור הגמר למוסיקת הפופ המזרחית שהאליטות התרבותיות מסמנות כמוסיקה נחותה מדומותיה הלא מזרחיות".

אלוש־לברון טוענת שזו הסיבה שבגללה היא הצביעה במועצה בעד שידור הגמר בערוץ 2. "הגענו למסקנה בפרשנות שלנו להחלטת המועצה, שבשידור הגמר בערוץ 2 הסוגיה של קידום ערוץ 24 היא שולית ביחס לערך התרבותי שיהיה בהחלטה כן לאשר את שידור הגמר", היא אומרת. "לא מדובר בספין עדתי של קשת. מדובר כאן בדיוק באותו מקרה שהמציאות הקפיטליסטית, שאנחנו לא אוהבים אותה, מזמנת לקבוצות מיעוט הזדמנות לייצוג. קשת תצא נשכרת מההחלטה הזאת, אבל לא זה מה שהיה מול עינינו".

אם קשת תיתן במה מלאה למוסיקה המזרחית, אולי בכלל לא יהיה צורך בערוץ 24.

"אם הברודקאסט יידע להכיל את המזרחיות באופן הזה שהוא לא מתווך, יכול להיות שלא יהיה צורך בערוצי נישה. זו הסיבה שערוץ הנישה קיבל רייטינג גבוה באייל גולן - כי יש הדרה, וקבוצה מסוימת לא מוצאת ביטוי במדורת השבט, ולכן היא פונה לאתרים אלטרנטיביים. במובן הזה קשת לוקחים חלק בניסיון שאולי שווה לבחון אותו. יש חשיבות אדירה שזה משודר גם למנויי עידן פלוס ולא רק הכבלים והלוויין, זה אינטרס חברתי־מעמדי".

עמ' 20 לשיר עם אייל גולן אינפו

מחלוקת בין הרגולטורים

השיקולים שהובילו את הנהלת הרשות השנייה שלא לאשר בתחילה את שידור הגמר בערוץ 2 נשענו על החלטת מועצת הרשות השנייה כשאישרה לקשת לרכוש את השליטה בערוץ. לפי החלטת הרשות, "לא יעשה שימוש בשידורי קשת בערוץ 2 לקידום שידוריה בערוץ 24, אלא בדרך של פרסומת". טענת הנהלת הרשות והייעוץ המשפטי היתה כי שידור גמר התוכנית יקדם בפועל את ערוץ 24.

מנגד, הפקת התוכנית של ערוץ 24 הציגה חוות של עו"ד נגה רובינשטיין, לשעבר היועצת המשפטית של משרד התקשורת וכיום ראש מחלקת רגולציה במשרד עו"ד גולדפרב זליגמן, שלפיה התוכנית שתשודר בערוץ 2 היא תוכנית גמר, "ועם סיום שידור פרקי התוכנית בערוץ 24 מסתיימים שידורי התוכנית בערוץ 24. לאחר שידור תוכנית זו לא ישודר תוכן נוסף הקשור בתוכנית לפחות עד סוף 2013. הפסקה כה ארוכה ‏(של עשרה חודשים‏) יוצרת נתק הקוטע זיקה בין השידורים ובווודאי מסיר חשש מפני קידום שידורי ערוץ 24". רובינשטיין גם הדגישה בחוות הדעת שלה שלא יוזכר שמו של ערוץ 24 בשידור בערוץ 2.

בעוד הרשות השנייה, המפקחת על ערוצים 2 ו–10 ותחנות הרדיו, אישרה את שידור הגמר בערוץ 2 - מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על HOT ו–yes ועל הערוצים הייעודים, בהם ערוץ 24, מתנגדת בנחרצות לשידור הגמר בערוץ 2. העמדה של מועצת הכבלים הפוכה לעמדה הראשונית של הרשות השנייה. לפי מועצת הכבלים, שידור הגמר בערוץ 2 דווקא יפגע בערוץ 24 ולא יקדם אותו. "ייעודו של הערוץ הינו קידום המוסיקה הישראלית והים תיכונית באמצעות שידוריו אלה ולא בערוץ אחר, שאם לא כן תחטא המטרה של שוק רעיונות פלורליסטי", כתב היועץ המשפטי דודו קובנסיאנו. לטענתו, השידור בערוץ 2 יפגע באינטרסים המסחריים של ערוץ 24.

בשלב זה במועצת הכבלים והלוויין ממשיכים להתנגד לשידור הגמר בערוץ 2. לפי גורמים במועצה, אם אכן קשת תשדר את הגמר בערוץ 2 זה ייחשב "הפרה מהותית על כל המשמעותיות של כך". במועצה יוכלו להטיל על קשת קנס כספי בגובה של עשרות אלפי שקלים - מהלך שלא אמור להרתיע את הזכיינית.

מנוע הצמיחה 
של ערוץ 24

עבור ערוץ 24, "אייל גולן קורא לך" היא הצלחה לא רק באחוזי הצפייה לתוכנית עצמה, אלא בחיזוק הפלטפורמה כולה. העונה הראשונה של התוכנית זכתה לאחוזי צפייה נמוכים יחסית, עם 3.3% בממוצע (בכלל האוכלוסייה) וגמר שהגיע ל–6.7%. העונה השנייה הממוצע עלה כבר ל–4.3%, והגמר שבא שיאי צפייה בערוצים שאינם ברודקאסט ‏(ספורט‏) עם 9.9%. בעונה השלישית הנתונים כבר גבוהים יותר - ממוצע של 5.9%.

עמ' 20 אינפו הרייטינג של ערוץ 24

התוכנית הזו, ובכלל היכולת המקצועית שאינה נתונה במחלוקת של קשת לעשות טלוויזיה פופולרית, הביאה לצמיחה כוללת בנתוני ערוץ 24. לפי הערוץ, הרייטינג הממוצע ב–2012 עלה ב–12% לעומת 2011. מכיוון שמדובר בערוץ נישה, שאינו מכוון לתוכנית בולטות בפריים טיים, הרייטינג של הערוץ נמדד לאורך כל היום כולו. מתחילת 2013 הגיע הערוץ לממוצע יומי של 0.9%.

למרות זאת, בענף התקשורת מעריכים כי קשת מפסידה על פעילות ערוץ 24. ההשקעה המדווחת של קשת בתוכן בערוץ היא כ–30 מיליון שקל בשנה. לפי נתוני יפעת בקרת פרסום, סך הפרסום ששודרו בערוץ 24 במהלך 2012 הגיע ל–1,057 שעות, לעומת 1,244 שעות ב–2008, לפני שקשת נכנסה כשותפה בערוץ.

עם זאת, ההערכות הן כי למרות הקיטון בשעות הפרסום, העלייה ברייטינג והיכולות השיווקיות של קשת - הכנסות הערוץ דווקא עלו. בכל מקרה, הערוץ סובל גם הוא מהמשבר בענף הפרסום. ב–2010 נמכרו בערוץ 125 אלף נקודות רייטינג בשנה, ב–2011 ו–ב2012 ירד מספר נקודות הרייטינג שנמכרו ל–115 אלף.

הערוץ מתמודד זה כמה שבועות מול מתחרה חדש בשדה המוסיקה הים תיכונית - ערוץ 25, שבבעלות משותפת של חברת ההפקה ניהול פלוס שבבעלות יואב גרוס, בני מנשה ואבי גואטה הפקות. הזכיינית המתחרה, רשת, היא שעומדת מאחורי הקלעים של הערוץ, בשלב זה בלי אחזקה במניות.

בין רשת לקשת זורם דם רע מאוד בכל הקשור לערוץ 24. רשת טוענת כי קשת עושה שימוש בערוץ 24 כדי להתחרות מול ערוץ 2 בימי השידור של רשת - בעיקר באמצעות התוכנית של אייל גולן. כך למשל, טוענים ברשת כי קשת בוחרת להפחית את דקות הפרסום בימי רשת כדי למשוך כמה נקודות רייטינג מהזכיינית המתחרה. בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הכלכלה קשת שללה את הטענות האלה, וטענה כי לערוץ אין השפעה על הרייטינג של רשת.

בכל מקרה, קשת כבר נערכת לשידור גמר התוכנית מחר מהיכל נוקיה בתל אביב. בזכיינית גם מתכוונים לערוך את הגמר בסימן הצדעה לארבעה עשורים של יצירת מוסיקה ים תיכונית ישראלית, וישתתפו באירוע האמנים יואב יצחק, זהבה בן, מרגול, טריפונס ואבנר גדסי.

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם