הממשלה אישרה את שחרור האסירים הפלסטינים - מדיני ביטחוני - TheMarker

הממשלה אישרה את שחרור האסירים הפלסטינים

ההצעה עברה ברוב של 13 תומכים לעומת שבעה מתנגדים, שניים מהשרים נמנעו. נתניהו הבהיר כי שחרור ערבים ישראלים יובא להצבעה נוספת

הממשלה אישרה אחר הצהריים (ראשון) את שחרורם של האסירים הפלסטינים שנכלאו בישראל לפני חתימת הסכם אוסלו. השחרור עבר ברוב של 13 תומכים, שבעה מתנגדים ושני נמנעים. ההחלטה מתייחסת ל-104 אסירים, ולא 82 כפי שנמסר קודם לכן לשרים. ראש הממשלה הבהיר כי שחרורם של 14 אסירים בעלי אזרחות ישראלית יובא לאישור מחודש בממשלה. 

עם התומכים בהחלטה נמנים נתניהו עצמו וכן שר הביטחון משה יעלון, שר הפנים גדעון סער והשר לנושאים אסטרטגיים יובל שטייניץ (הליכוד); שר האוצר יאיר לפיד, שר החינוך שי פירון, שר הרווחה מאיר כהן, שרת הבריאות יעל גרמן ושר המדע יעקב פרי (יש עתיד); השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ושרת הקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו); שרת המשפטים ציפי לבני והשר להגנת הסביבה עמיר פרץ (התנועה).

בין המתנגדים היו שלושת שרי הבית היהודי - שר הכלכלה נפתלי בנט, שר השיכון אורי אריאל והשר לאזרחים ותיקים אורי אורבך; שניים משרי הליכוד - שר התחבורה ישראל כ"ץ ושר התקשורת גלעד ארדן, ושניים משרי ישראל ביתנו שר התיירות עוזי לנדאו ושר החקלאות יאיר שמיר. שניים מהשרים, שר האנרגיה סילבן שלום ושרת התרבות והספורט לימור לבנת, נמנעו, לאחר שלפני ישיבת הממשלה ניסה נתניהו לשכנע אותם שלא להתנגד להצעה.

השר בנט הסביר בישיבה את התנגדותו לשחרור האסירים ואמר כי חידוש המשא ומתן לא יביא לשקט אלא לטרור. "אנחנו בתוך 'קוראלס' של שתי מדינות", אמר בנט. "זו לב הבעיה. זו קונספציה שגויה מיסודה ואת זה צריך לשנות. אני קורא לכולם להפסיק לומר 'אם לא תקום מדינה פלסטינית זה סופה של ישראל'. השתגענו?! ישראל תשגשג גם ללא מדינה פלסטינית".

בנט הוסיף כי ההחלטה לשחרר אסירים מהווה גלישה במדרון חלקלק. "פעם שחררנו מחבל תמורת חייל חי, אחר כך מאות מחבלים תמורת חייל חי, אחר כך מחבלים תמורת חייל מת ועכשיו מאה מחבלים תמורת תהליך", אמר. "אנו מלמדים את העולם שאצלנו הכל סחיר". 

השרה לבני אמרה בישיבה כי מדובר באחת הישיבות החשובות ביותר לעתידה של ישראל. "איני יודעת האם זוהי החלטה היסטורית, אבל זה יכול להיות פספוס היסטורי", אמרה. "ההחלטה שלנו היום יש בה לא מעט כאב. צריך לקבל החלטה עבור העתיד, שלוקחת בחשבון את מכלול השיקולים".

לבני ציינה שישראל שחררה בעבר רוצחים כש"אקדח צמוד לראשה", על פי דרישת ארגוני טרור. "זה לא המצב כיום. אנחנו מקבלים החלטה לשחרר במהלך משא ומתן רוצחים שפלים", אמרה. "הם ישוחררו רק אם המשא ומתן יהיה רציני, וזאת תשובתי לאלה שמוכנים לשחרר בשביל השלום".  

ברק רביד עם עדכונים שוטפים. עקבו אחר @barakravid

עוד לפני הדיון בשחרור האסירים אישרה הממשלה את טיוטת חוק משאל העם, שיובא להצבעה בקריאה טרומית בכנסת עוד השבוע. בסיום ההצבעה שב נתניהו והבהיר כי כל הסדר שיושג במשא ומתן יובא למשאל עם.

בפתח הישיבה, אמר נתניהו כי "חידוש תהליך השלום עכשיו חשוב לישראל אל מול המציאות באזור בסוריה ובאיראן. כל הסדר עם הפלסטינים יובא למשאל עם וכל אזרח יוכל להכריע. הרגע הזה לא קל לי, לא קל לשרים ולא קל למשפחות השכולות, אבל יש רגעים שצריך לקבל החלטות קשות לטובת המדינה".

לשרי הליכוד איתם נועד טרם הישיבה אמר נתניהו כי "יש מחיר כבד להחלטה הזו, אבל גם לאי-כניסה לתהליך מדיני. כניסה לתהליך תסייע לאינטרסים אסטרטגיים של ישראל". הוא הוסיף כי "צוות השרים שבראשותי יקבע את זהות המשוחררים. כל החלטה לשחרור ערביי ישראל, אם תהיה כזו, תובא לאישור מחודש של ממשלת ישראל".

בין האסירים שישוחררו צפויים להיות גם 14 אסירים בעלי אזרחות ישראלית, בניגוד להצהרות מוקדמות של נתניהו. בין האסירים הישראלים גם ארבעה שהיו מעורבים בפיגוע "ליל הקלשונים" ב-1992, שבו נהרגו שלושה מחיילי צה"ל. האסירים הישראלים צפויים להשתחרר רק בשלב הרביעי של תהליך שחרור האסירים, תשעה חודשים לאחר תחילת המשא ומתן. גורמים פלסטינים הדגישו כי ללא שחרור האסירים אזרחי ישראל לא יחודשו השיחות. "אם אכן נתניהו משעה את ההחלטה לגבי שחרור אסירים ביטחוניים אזרחי ישראל, כל התוכניות ישתנו לגבי תחילת השיחות ביום שלישי", אמר פקיד באש"ף.

שר הפנים, גדעון סער, שבבוקר עוד לא היה ברור כיצד יצביע, הודיע בצהריים כי יתמוך בשחרור האסירים, ונשא מונולוג ארוך כדי לשכנע את שאר השרים להצביע כמוהו. סער הזהיר שהצבעה של רוב השרים נגד שחרור האסירים תיצור משבר חמור ביחסים עם ארצות הברית ועם ידידותיה של ישראל במערב.

"קל ופופולארי להצביע נגד - אבל מה יקרה אם כולנו או אפילו מחציתנו יצביעו נגד?", שאל סער את חבריו. "הצבעה נגד משמעה שממשלת ישראל דחתה את הסיכום אליו הגיע ראש הממשלה עם מזכיר המדינה האמריקאי. משא ומתן לא ייפתח, וישראל תואשם, גם על ידי ידידיה הטובים ביותר, בכך שהוא לא ייפתח".

השר לפיד אמר הבוקר כי "זה לא יום שמח, אבל לפעמים צריך לעשות מה שנכון ולא לפעול לפי הרגש". השר שטייניץ אמר כי יתמוך בשחרור, מאחר ש"בהסתכלות מדינית, ממשלת ישראל לא יכולה להצטייר כמי שדוחה הצעה להכנס למשא ומתן". השר ארדן הודיע שיתנגד משום ש"שחרור מחבלים רוצחים ללא תמורה לא יכול להיות תנאי מוקדם למשא ומתן או להינתן כמחווה לפלסטינים, כאשר אבו מאזן לא נלחם נגד ההסתה". השר יעלון אמר בישיבת שרי הליכוד כי יצביע "בלב כבד בעד ההחלטה", והוסיף: "אתנגד לשחרור מחבלים ערבים ישראלים. אבו מאזן לא מייצג אותם".

יושבת ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', קראה לשרי הממשלה לאשר את שחרור האסירים. "על ראש הממשלה להקשיב לרוב הציבור בישראל ולרוב בכנסת התומך בפתרון מדיני, ולהפסיק להיות מובל בידי הקיצוניים בממשלתו". אמרה. ח"כ משה פייגלין (ליכוד) הביע התנגדות למהלך. לדבריו, "שחרור 104 פצצות מתקתקות כשוחד לתחילת משא ומתן או לבניה ביהודה ושומרון הוא מעשה שכל אדם מוסרי חייב להתקומם נגדו".

מחוץ לישיבת הממשלה הפגינו כמה כמה עשרות בני אדם במחאה על הכוונה לשחרר אסירים. את ההפגנה ארגנו תנועות הימין "ישראל שלי", "אם תרצו" וארגון נפגעי הטרור "אלמגור". בין המפגינים היו גם שר השיכון אריאל וחברות הכנסת אורית סטרוק ואיילת שקד מהבית היהודי. במהלך ההפגנה התבקש הקהל להתקשר ולשלוח מסרונים לשרים המתלבטים. "קיבלנו מידע ששי פירון מתלבט. קדימה, ללחוץ עליו, לסמס לו", קרא מנחה האירוע, שהקריא את מספר הטלפון של שר החינוך.

"אנחנו לא מעוניינים ברווחים פוליטיים קצרי טווח", אמר מאיר אינדור, מנכ"ל  "אלמגור". "כל אחד מאיתנו הוא חייל ללא מדים שתפקידו לעצור את החפירות מתחת לחומות הכלא שנעשות בעזרת אבו מאזן וקרי. אומרים לי שהם (האסירים) מבוגרים, אבל הם מומחים לטרור והעיקר בשבילי זו הנקמה. לנקמה יש ערך, לצדק יש ערך, למוסר יש ערך".

ברמאללה הפגינו היום מאות פלסטינים במחאה על חידוש השיחות עם ישראל. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית מעאן, המפגינים צעדו ממרכז העיר למוקטעה, בה שוכנת לשכתו של הנשיא עבאס. בעימותים בין המפגינים וכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית נפצעו שלושה מפגינים וארבעה שוטרים.

Play 00:00 / 00:00

השתתף בהכנת הידיעה: ניר חסון

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
59
דב ניימן
 • 19:16
 • 31.07.13

המחווה, לשחרור אסירים, רק ורק, אחרי הצלחת מו"מ,זה מהגיוני מקובל, הממשלה החליטה לא נכון, אסירים למאסר עולם ויותר על ידי שופטים ובית המשפט, זאת לא הדרך, ארה"ב נוגהת אחרת? ודאי שלא, שחרורם רק ורק אחרי סיום מוצלח של הסכם שלום שמקווה שיבוא.

58
חמוץ מתוק
 • 17:30
 • 31.07.13

אביו של החייל בני אברהם הי"ד קורא לבטל את ההחלטה לשחרור המחבלים: "אם היה עונש מוות, הביזיון הזה היה נמנע מאיתנו"

56
חיים
 • 15:52
 • 30.07.13

האם העינים סומות בנ ט צריך להת פט ר מיד ממשלה כזאת

55
מזכיר לי את גוש קטיף
 • 07:19
 • 30.07.13

כשפינו את גוש קטיף בלי שום תמורה ובלי שום דבר חתום ביד וכולם ידעו שזאת טעות ובכל זאת האסון הזה קרה... והינה עכשיו משחררים מחבלים וכולם יודעים שזאת טעות ולא תהיה לזה שום תמורה וכן גם זה יהיה אסון. אני מרגישה בדיוק את אותה ההרגשה המגעילה שהרגשתי אז, הרגשה משהו מסריח ולא מוסרי עומד לקרות כאן!!! הרגשה שהממשלה שלנו עושה מאיתנו צחוק....!

54
בושה גדולה למדינה שלנו
 • 07:05
 • 30.07.13

ממתי שחרור רוצחים הפך לתנאי למשא ומתן??? "שחרור רוצחים" ו-"מחווה" באותה נשימה, איפה חוש הצדק והמוסר הבסיסיים שלנו?!?!?
אנחנו עם עלוב ...מגוחך ... עושים מאיתנו צחוק... ואנחנו מתכופפים שכל העולם יזיין אותנו! מתביישת בממשלה הצבועה והאינטרסנטית שלי,
מתביישת שאתם מיצגים אותי!!!!!!!!!!!!

53
היו כאלו לרצוח
 • 02:03
 • 30.07.13

אגב, דיברת םעל כמה מתנחלים(על יד אחת )שרצחו כשהתחממ ועל הטרור(ואיני מצדיקה בכלל )ואין חברה שלא יצאו ממנה רוצחים ,אבל הערבים רצח ו מאות מאות מתנחלים בפיגועי ירי רבים מאוד פיגועי חדירות לבתים וכו', עשרות שניםועובדה- המתנחלים לא מתנהגים כמותם, אז סתמו. זכרונכם קצר מאווד.או שאת םבנ ינוער צעירים. הרבה הרבה לפני רצח פוגל היו חדירות לבתים. םם אתחיל- הרשימה ארוכה מאוד. אבל את םאנטישמים אז אתם מתמקדים במה שנוח לכם .

52
שכחת םאת כל האוטובוסים ו
 • 01:58
 • 30.07.13

המסעדות, השווקים כל המתאבדים. משפחות שלמו תנרצח וגם באוטובסים. אתם חסרי לב. יש אולי 25 יהודים שרצחו על רקע לאומני. אסור שיהי אחד- אבל "השוואתכם"- מטומטמת, מראה על רצון להשמיץ, לא מתיחסת לעובדה שמו"מ- לא קשור לשחרור מחבלי םטרם זמנם, ולעובדה שכבר שוחררו אלפים בעבר טרם זמנם. אילו הייתם מהמשפחות השכולות?

49
וכבר השתחררו אלפי רוצחים ערבים בעבר
 • 01:53
 • 30.07.13

ורבים חזרו לטרור. תקראו את הרשימה של הרוצחים ואז תבינו, אנטישמים

48
go
 • 10:49
 • 29.07.13

ביננו מי איחל לשפוטים עם דם על הידיים תליה?אבל החוק אומר שאצלנו הרחמנים זה לא קיים,ובכלא בחסותנו מי יכול למצות אתם חשבון דמים,אז אכשיו שהם משתחררים לשטח הרשות מי יכול לערוב להם.ויש מי שיארוב להם,הם חיים על זמן שאול....

47
שמחה
 • 23:59
 • 28.07.13

יושבים 120 ועוד, כי צריך לתת לחברי כנסת חדשים, תעסוקה. את זה אנחנו רגילים.
חברים אתם, שוכחים שחיכינו 5 שנים לשליט עד ששחררו אותו.ולפני כן הבטיחו הבטחות. והפלסטי נים שמים אותנו ללעג. וזה מגיע לנו. כי יש לנו שפנים ולא חברי כנסת ועוד כאלה שהם מובילים לתהומות עד מתי ומספרים לנו לוקשים. ואז יבוא השלום.בנתיים אני רק שסוחטים אותנו ולא זז כלום.חבל שיקירהם, הלכו לשוא. לא יהיה שלום הם רוצים לראות אותנו טובעים בים. אני יודעת שאני כותבת על הקרח. אבל בכל זאת, אולי יהיה מישהו. שיציץ ויבן לאן מובלים אותנו.

44
אפי
 • 20:12
 • 28.07.13

שיצביעו משהו.. בשביל מה הם לוקחים משכורת מהמיסים שלנו - בשביל "להימנע"?

41
עדי
 • 19:26
 • 28.07.13

היתה לביבי אלטרנטיבה אחרת והיא הפסקת ההשתוללות בהתנחלויות, מה שמאד דרוש למדינת ישראל בלי קשר לפלסטינים, והוא בחר באופציה הזו

40
צפון ירושליים בגיהנום
 • 19:24
 • 28.07.13

זיקוקים, ירי מקלעים כבדים ומטעני נפץ גדולים מרעישים לנו את החיים. כמו ההרעשה המסיבית של הפצצות "הבליץ" במלחמת העולם השנייה.
וכשמפסיקה הרעשת הנפץ, מתחילה הרעשת המואזין בעוצמת רמקולים אדירה. כל לילה, כל הלילה, אנחנו ברעש בלתי נסבל.
הילדים שלנו סובלים מסיוטים ולאף אחד זה לא אכפת, כולל ראש העיר.

איפה ראש הממשלה ושר הביטחון?! מדוע לא מטפלים בקבוצת ערבושים שבאופן קבוע הופכים את חיי התושבים מפסגת זאב ונווה יעקב לגיהנום?!!!

(עכשיו בונים אלפי דירות בפסגת זאב צפון - לקונים הפוטנציאליים עדיין אין מושג איזו טעות יעשו אם יקנו פה דירות במיטב כספם.)

משחררים רוצחים, ובקבוצת ערבושים בגיל העשרה לא מסוגלים לטפל.כלבים חולים יש בממשלת ישראל.

39
HMJE
 • 18:42
 • 28.07.13

את פולארד האמריקאים הנבזים מסרבים לשחרר אבל עלינו הם לוחצים לשחרר רוצחים. עם חברים שכאלו מי צריך שונאים.

36
אזרח
 • 18:02
 • 28.07.13

ונדבק לכיסא...הדם על הידיים של כולכם.

35
איפה המוסר איפה החוכמה
 • 17:40
 • 28.07.13

33
ד
 • 17:19
 • 28.07.13

עוד יש תקווה במדינה הזאת! אין תחליף לשלום בר קיימא. משמעותה שגשוג כלכלי ל כ ל אזרחי המדינה... ותמיד יש את האופציה למחוק אותם אחת ולתמיד אם יקומו עלינו ברבות הימים...

32
אחד העם
 • 17:13
 • 28.07.13

13 שרי הממשלה שהצביעו בעד שחרור רוצחי יהודים בתואנה שאחרת המשא
ומתן לא יתחיל, הם צבועים ! גם לנמנעים חסר עמוד שדרה !
לא ראיתי שהאמריקאים שחררו את פולרד ,למרות שלא רצח אף אחד והוא יושב כבר 27 שנים בכלא האמריקאי .
עם ישראל מאוכזב מנציגיו בממשלה שאינם מסוגלים להבדיל בין טוב ורע !

31
סבגיל
 • 16:00
 • 28.07.13

מסתבר שעל כסא ראש ממשלה יש מערכת חיידקים שמדביקה את היושב עליה
במחלה קשה שיוצרת דחף אדיר לוותר על מדינת ישראל , לאפשר גירוש יהודים מבתיהם ולהגלות שוב את היהודים.
נתניהו לחיץ והאמריקאים יודעים זאת והערבים יודעים זאת יותר טוב ומנצלים אותו .הערבים לא וויתרו על מילימטר מדרישותיהם כל השנים. הם היו נתונים ללחצים אדירים. חוסר כסף. האשמות להחמצת הזדמנות לשלום. האשמות בכשלונות.רצח רבים מחבריהם. כלום לא שבר אותם.
על נתניהו לוחצים יומיים והוא מתקפל כמו סמרטוט.הבעיה שזה יפגע בנו כולנו ובעתיד ילדינו.

30
סבאלו
 • 15:46
 • 28.07.13

הכניעה לערבים ולאמריקאים היא בכיה לדורות.ביבי כבר הוכיח שאם לוחצים עליו, הוא נכנע. ראו :עסקת שליט. הקפאת הבניה לפני שנה.
כדי לזכות באהדת העולם , נתניהו יוותר על כל יהודה ושומרון, למעט ערים גדולות. בתמורה הוא ייתן לערבים שטחים ממדינת ישראל. נתניהו יוותר על ירושלים תמורת הבטחה אמריקאית להעביר את השגרירות לירושלים.
מוכרים לו את אותה סחורה חמש פעמים.
הבטן מקרקרת לנתניהו לחתום" שלום" ולעזאזל מדינת ישראל והעם היהודי.

28
יהודי
 • 15:13
 • 28.07.13

אלא מה?
ביבי בלי זייתים- סליחה על הביטוי אבל זה עוד עדין

27
מושיקו, גליל-עליון
 • 14:18
 • 28.07.13


שיחרור סלקטיבי של רוצחים ישראלים הוא בעייתי מכמה בחינות:
1. פגיעה בריבונות ובמערכת המשפט הישראלית.
2. פגיעה בשאר האסירים הישראלים (למה לשחרר רק את אלה שמדינה זרה דורשת).
3. הכרה (בעקיפין) שמדינה זרה (פלסטין) מייצגת את ערביי ישראל.

בשונה מעיסקות של "חילופי שבויים" עם אירגוני טרור, מדובר כאן בכניסה למשא ומתן בין מדינות. כן, הרשות הפלסטינית שידרגה עצמה למעמד "מדינה" וכך יש להכיר בה (עצרת האו"ם כבר הכירה).

הפיתרון: 1. שר הפנים ישלול מהרוצחים הנ"ל את אזרחותם הישראלית (זה בסמכותו עפ"י החוק הקיים). 2. הם יגורשו מהארץ כמו כל שאר "אסירי אוסלו".

26
קצין במיל
 • 14:14
 • 28.07.13

אני מוכן להחלי.ף את גנץ וללמד אותו איך מונעים אינתיפדה יש נשק שנקרא מכונת יריה כמו בככר תחרחר את זה הערבים מבינים טוב טוב..... גם בסוריה יש את הנשק הזה כדאי ללמוד מהערבים איך נלחמים באיסלמיסטים שמאיימים....

23
דם מוסדי
 • 13:05
 • 28.07.13

כולנו מכירים כבר את המושג OPM כלומר, כסף של אחרים. בהקבלה, שחרור מסיבי של 100 רוצחים ניתן להגדיר כ- OPB כלומר: דם של אחרים, שלא מעניין יותר אף אחד חוץ מאשר את בני משפחות הנרצחים. זה כמובן מצב של פשיטת רגל מוסרית שיניב לצער כולנו מעשי טרור נוספים בעתיד.

22
עירית
 • 13:03
 • 28.07.13

1.אין מקום להשוואה בין שחרורו של גלעד שליט תמורת אסירים לשחרור הנדרש כיום ,כי במקרה הראשון החלטנו זאת כמדינה ריבונית ובמקרה הנוכחי אנחנו נדרשים לעשות זאת על ידי מדינה אחרת.
2.כמו בכל מקרי הסחיטה,אם נכנעים הסחטנות רק ממשיכה וגוברת.מיט שמראה חולשה סופו ש"ייטרף"
3.לארה"ב אין זכות לבקש מאיתנו מהלך כזה,ואילולא היינו כאלה כנועים היא לא היתה מעיזה.שום מדינה בעולם לא היתה נכנעת לדרישה כזו.
4.לא דובר על פתיחת משא ומתן ללא דרישות מקדימות ?
5.בעבר נדרשנו לתת שטחים תמורת שלום (שטחים שהיו בידינו אחרי שהבסנו את אויבינו שקמו להרגינו)וכאשר השלום הופר וחיילינו שוב נאלצו להקריב את חייהם למען קיומה של המדינה-האם קיבלנו את השטחים בחזרה כי השלום הופר?ואם המשא ומתן הנוכחי יתפוצץ -האסירים יוחזר ו?
6.למה יש לי הרגשה שהעיתוי של האיחוד האירופי להכריז על גזרותיו נפל בדיוק עכשיו כדי שנרגיש כל כך חלשים ומבודדים בעולם - שנפול ברשת האמריקאית כפרי בשל?

21
יפי נפש ללא טיפת מוסר
 • 13:02
 • 28.07.13

לא ידוע איך נולד הביטוי הזה "יפה נפש" המתאר שמאלן הזוי שבאופן מובהק תמיד לצידם של יריבנו וחורשי רעותינו.
מי שבעד שחרור רוצחים עם דם על הידיים ואין לו טיפת הזדהות עם אנשים שבורים שחייהם נהרסו ברגע טרגי אחד בו נרצח יקירם הוא איננו יכול לקראו לעצמו בן העם הזה גם אם נולד יהודי משהו בנפש שלו לא שייך לכאן.

20
אריק טל
 • 13:00
 • 28.07.13

1. לא משחררים מחבלים עם תעודת זהות ישראלית. זה ברור ולא צריך להרבות מילים על הפגיעה בריבונות הישראלית.
2. לא משחררים מחבלים עזאתים. בניגוד לטענות ( המאד לא אינטיליגנטיות ) שזה יהווה הישג לאבו מאזן ולכן יפעל לטובת השלום - ההיפך הוא הנכון! התמיכה של תושבי עזה באבו מאזן תעלה על ציר של זמן אם הם יבינו שהניה לא מביא אותם לשום מקום ושום השיג. הם יבינו בדרך הקשה שבשביל השגים צריך לחבור לאבו מאזן...
3. יש להפריד בין המחווה (של שחרור אסירים בשלב זה ) לבין העסקה שצמודה לה. המחווה היא בעצם הנכונות לקצר את תקופת המאסר. אין להסתפק בזה. כעת יש לקבוע את המחיר של השחרור. ולכן, יש לקבוע כופר מאסר בעבור כל משתחרר בגובה של מיליון דולר לאסיר. הכסף ישמש לכיסוי הוצאות השב"ס, למימון ההוצאות על האסירים הנותרים ובמיוחד לתמוך בעמותות לשיקום הנפגעים הרבים שמסתובבים בינינו שנפגעו ממעשי החבלה. כאלה יש המון והם יושבים על קופת משרד הבטחון והביטוח הלאומי. הגיע הזמן, וזו הזדמנות טובה, לחייב את הפלסטינים לשלם על הנזקים שגרמו.
מעבר לכך זה יעביר את הדיון הציבורי על שחרור אסירים מישראל - לפלסטינאים. נראה אותם מנהלים דיון ציבורי במחיר שעליהם לשלם בעבור שחרור יקיריהם. הרי כסף לא חסר במדינות ערב ( ובמדינות המערב שתומכות בפלסטינאים).

19
אם ישראל לא תשחרר, היא גם לא תשתחרר
 • 12:58
 • 28.07.13

18
נפתלי
 • 12:58
 • 28.07.13

כאשר ארה"ב לוחצת על ישראל לשחרר ישראלים שהורשעו ברצח, אנחנו יכולים לדרוש בתמורה שארה"ב תשחרר אמריקני שהורשע בריגול. נתניהו יכול היה להסביר לקרי שכמו שאבו מאזן זקוק להישג כדי לשכנע את עמו לתמוך בהחלטתו להיכנס למו"מ כך גם נתניהו זקוק להישג (שחרור יונתן פולרד) כדי להעביר את ההחלטה על שחרור הרוצחים אזרחי ישראל.

16
הימין הקיצוני מנסה לכופף את ידי רוב הישראלים, נתניהו, פעם אחת בחייך תקשיב לרחשי הציבור
 • 11:53
 • 28.07.13

15
13
פר (א)למנטרי
 • 11:41
 • 28.07.13

במקרה של תיקו, חוק יסוד:הממשלה מעניק לראש הממשלה קול נוסף. ודאי שמבחינה תדמיתית עשוי להיות לנתניהו מביך להשתמש בו, אבל גם לפני שיחות השכנוע יש לו רוב

12
ערבי
 • 11:30
 • 28.07.13

איזה מין הצגה זו? ולמה הארץ הכביכול שמאלני בגישתו אינו מוריד את המסכה! אם אכן פניכם לשלום אין די בשחרור אסירים..מבחינתי שיירקבו בכלא..פינו ולו מאחז לא חוקי אחד ואז נראה אם פניכם לשלום ולא לעוד גזל של אדמות,הרס בתים וחניקת עם שלם תחת כיבוש שעולה לכם יותר ממלחמות ישראל יחד!

 •  
  אסתר
  • 12:46
  • 28.07.13

  חבורת האווילים המשרישים אינם מבינים "ערבית". האיסלמיסטים לא ישנו דקכם בשינאת ישראל, בכל מצב. לא יהיה הסכם,כפי שאין בחירות ברשות הפלשתינית כבר 4 שנים. למעשה מחמוד עבאס לא חוקי בתפקידו.
  אלה שלא איסלאמיסיטים מתים מפחד שמא נעזוב.
  הם יודעים מה מחכה להם למחרת.
  הסכם עם מחמוד עבאס לא שווה הנייר עליו הוא חתום.

11
ישראלי
 • 11:24
 • 28.07.13

09
08
אל תדונו אותנו להיות מדממים לנצח.
 • 11:12
 • 28.07.13

06
דוד
 • 11:00
 • 28.07.13

במדינת ישראל יש רצח פלילי ויש רצח לאומני. כמו כן יש רצח לאומני של יהודי ויש רצח של ערבי. ומעל לכל - יש הבדל רצח לאומני בידי מתנחל/איש ימין לרצח לאומני ערבי. האחרון ישב 7 שנים בכלא ואיש פת"ח על עבירה דומה גם אחרי 28 שנים לא יזכה לשחרור.

04
הזדמנות ראשונה להתחיל להסביר את זה, למי שיתבקש לאשר שלום במשאל עם !
 • 10:40
 • 28.07.13

ואם ביבי יכשל, במכוון או לא, גם כאן - זה יוכיח שאין לו כוונות שלום אמיתיות.
נורא פשוט.

תוכן מקודם
הפופולריות במדיני ביטחוני
הצעות מיוחדות